    Diotec Semiconductor 5.0SMCJ40A-AQ
    Part No.:
    5.0SMCJ40A-AQ
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED5.0SMCJ40A-AQ.pdf
    Description:
    TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    40V
    Voltage - Breakdown (Min):
    44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    64.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    77.5A
    Power - Peak Pulse:
    5000W (5kW)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)