    Diotec Semiconductor 5.0SMCJ36A
    Part No.:
    5.0SMCJ36A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED5.0SMCJ36A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO-214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    36V
    Voltage - Breakdown (Min):
    40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    58.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    86.1A
    Power - Peak Pulse:
    5000W (5kW)
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)