    Vishay General Semiconductor - Diodes Division 3.0C75CA-M3/H
    Part No.:
    3.0C75CA-M3/H
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED3.0C75CA-M3/H.pdf
    Description:
    3KW, 75V 5%,BIDIR,SMC TVS
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    75V
    Voltage - Breakdown (Min):
    83.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    121V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    24.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    1. How to order 3.0C75CA-M3/H on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3.0C75CA-M3/H price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3.0C75CA-M3/H?
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 24V 36V 18V 22V
    Voltage - Breakdown (Min) 40V 26.7V 40V 20V 24.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 38.9V 58.1V 29.2V 35.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.6A 77.1A 51.6A 103A 84.5A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)