    Vishay General Semiconductor - Diodes Division 3.0C54CA-M3/H
    Part No.:
    3.0C54CA-M3/H
    Manufacturer:
    Vishay General Semiconductor - Diodes Division
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED3.0C54CA-M3/H.pdf
    Description:
    3KW, 54V 5%,BIDIR,SMC TVS
    Manufacturer:
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    TransZorb®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    54V
    Voltage - Breakdown (Min):
    60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    87.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    34.4A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Telecom
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order 3.0C54CA-M3/H on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3.0C54CA-M3/H price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3.0C54CA-M3/H?
    Image 3KASMC36AHE3_B/H 3KASMC24AHM3_B/H 3KASMC36AHM3_B/H 3KASMC18AHM3_B/H 3KASMC22AHM3_B/H
    Part Number 3KASMC36AHE3_B/H 3KASMC24AHM3_B/H 3KASMC36AHM3_B/H 3KASMC18AHM3_B/H 3KASMC22AHM3_B/H
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series PAR® PAR® PAR® PAR® PAR®
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 24V 36V 18V 22V
    Voltage - Breakdown (Min) 40V 26.7V 40V 20V 24.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 38.9V 58.1V 29.2V 35.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.6A 77.1A 51.6A 103A 84.5A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)