    Delevan 1840R-12F
    Part No.:
    1840R-12F
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED1840R-12F.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.5UH 755MA 485MOHM TH
    Material - Core:
    Phenolic
    Inductance:
    1.5 µH
    Tolerance:
    ±1%
    Current Rating (Amps):
    755 mA
    DC Resistance (DCR):
    485mOhm Max
    Q @ Freq:
    35 @ 7.9MHz
    Frequency - Self Resonant:
    170MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    7.9 MHz
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order 1840R-12F on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1840R-12F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1840R-12F?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1840R-12F.
    Inductance 1.2 µH 1.5 µH 1.8 µH 2.2 µH 2.7 µH
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
    Current Rating (Amps) 835 mA 755 mA 610 mA 555 mA 525 mA
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 400mOhm Max 485mOhm Max 740mOhm Max 900mOhm Max 1.1Ohm Max
    Q @ Freq 35 @ 7.9MHz 35 @ 7.9MHz 35 @ 7.9MHz 35 @ 7.9MHz 35 @ 7.9MHz
    Frequency - Self Resonant 180MHz 170MHz 150MHz 140MHz 120MHz
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm) 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm) 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm) 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm) 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm)