    Delevan 1840R-11F
    Part No.:
    1840R-11F
    Manufacturer:
    Delevan
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED1840R-11F.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.2UH 835MA 400MOHM TH
    Manufacturer:
    Delevan
    Series:
    1840R
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Molded
    Material - Core:
    Phenolic
    Inductance:
    1.2 µH
    Tolerance:
    ±1%
    Current Rating (Amps):
    835 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    400mOhm Max
    Q @ Freq:
    35 @ 7.9MHz
    Frequency - Self Resonant:
    180MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    7.9 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order 1840R-11F on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1840R-11F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1840R-11F?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1840R-11F.
    Image 1840R-11K 1840R-12K 1840R-13K 1840R-14K 1840R-16K
    Part Number 1840R-11K 1840R-12K 1840R-13K 1840R-14K 1840R-16K
    Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan Delevan
    Series 1840R 1840R 1840R 1840R 1840R
    Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Molded Molded Molded Molded Molded
    Material - Core Phenolic Phenolic Phenolic Phenolic Phenolic
    Inductance 1.2 µH 1.5 µH 1.8 µH 2.2 µH 2.7 µH
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
    Current Rating (Amps) 835 mA 755 mA 610 mA 555 mA 525 mA
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 400mOhm Max 485mOhm Max 740mOhm Max 900mOhm Max 1.1Ohm Max
    Q @ Freq 35 @ 7.9MHz 35 @ 7.9MHz 35 @ 7.9MHz 35 @ 7.9MHz 35 @ 7.9MHz
    Frequency - Self Resonant 180MHz 170MHz 150MHz 140MHz 120MHz
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm) 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm) 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm) 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm) 0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm)