    SMC Diode Solutions 1.5KE550A
    Part No.:
    1.5KE550A
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-201AD, Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED1.5KE550A.pdf
    Description:
    TVS DIODE DO201AD
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Package/Case:
    DO-201AD, Axial
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    Voltage - Breakdown (Min):
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 175°C (TJ)