    Microsemi Corporation 1.5KE250AE3/TR13
    Part No.:
    1.5KE250AE3/TR13
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-201AA, DO-27, Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED1.5KE250AE3/TR13.pdf
    Description:
    TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Package/Case:
    DO-201AA, DO-27, Axial
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    214V
    Voltage - Breakdown (Min):
    237V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    344V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)