    Micro Commercial Co 1.5KE130CA-TP
    Part No.:
    1.5KE130CA-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-201AE, Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED1.5KE130CA-TP.pdf
    Description:
    Interface
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Package/Case:
    DO-201AE, Axial
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    111V
    Voltage - Breakdown (Min):
    124V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    179V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    8.5A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Telecom
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)