    Central Semiconductor Corp 1.5CE9.1CA BK PBFREE
    Part No.:
    1.5CE9.1CA BK PBFREE
    Manufacturer:
    Central Semiconductor Corp
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-201AA, DO-27, Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED1.5CE9.1CA BK PBFREE.pdf
    Description:
    TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO201
    Manufacturer:
    Central Semiconductor Corp
    Package/Case:
    DO-201AA, DO-27, Axial
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    7.78V
    Voltage - Breakdown (Min):
    8.65V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    13.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    112A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 175°C (TJ)